Yeni hükümet için güvenoylaması yarın 11.00'de

banner3

Meclisin yarınki oturumunda UBP-DP-YDP koalisyon hükümetinin güvenoylaması yapılacak.

Yeni hükümet için güvenoylaması yarın 11.00'de

Cumhuriyet Meclisi yarın sabah toplanıyor...

Meclisin yarınki oturumunda yeni kurulan Ulusal Birlik Partisi (UBP) - Demokrat Parti (DP) - Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Hükümeti için güven oylaması yapılacak.

Toplantının yarın saat 11.00'de gerçekleştirilmesi planlanıyor.

NE OLMUŞTU?

Ülkeyi Mayıs 2019’dan beri yöneten UBP-HP hükümeti, HP’nin Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde hükümetten çekilmesiyle bozulmuş ve UBP Genel Başkanı, Başbakan Ersin Tatar’ın 18 Ekim'de Cumhurbaşkanı seçilmesinden bu yana hükümet boşluğu yaşanmaktaydı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın hükümeti kurma görevini 7 Kasım'da verdiği UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner, Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen CTP, HP, DP, TDP ve YDP temsilcileriyle temaslarda bulunmuş ancak bir sonuca varamayınca görevi iade etmişti.

Bunun üzerine hükümeti kurma görevi 21 Kasım’da CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’a verilmiş ve Erhürman, süresi dolmadan görevi 3 Aralık'ta geri vermişti.

Bunlar üzerine Cumhurbaşkanı Tatar hükümet kurma görevini 3 Aralık’ta yeniden Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkan Vekili Hamza Ersan Saner’e vermişti.

Saner’in partilerle yaptığı görüşmeler sonucu, UBP-DP-YDP koalisyonu oluşmuş ve koalisyon hükümetinin programı Pazartesi günü Meclis’te okunmuştu.

Meclis’te halen UBP’nin 20, CTP’nin 12, HP’nin 6, DP’nin ve TDP’nin 3’er, YDP’nin 2 milletvekili ve 3 de bağımsız milletvekili bulunuyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER