Yeni yıla maaş alamadan giren işçiler öfkelendi

banner3

Yeni yıla beş parasız girmek zorunda bırakılan emekçiler, Mağusa Belediyesi’nin girişine çöp dökme girişiminde bulundu. Protesto sırasında Arter'in "toplu bir kahvaltıda olması" tepki çekti. Kıbrıs Postası’na konuşan Belediye Başkanı Arter, “Bir şey diyemiyorum, haklılar. Hoş olmayan bir hareketlilik yaşandı… Çalışanların 3’te 2’si ödenmiş durumda. Geriye kalanlar maaşlarını pazartesi alabilecek” dedi.

Yeni yıla maaş alamadan giren işçiler öfkelendi

Yeni yıla maaşlarını alamadan girmek durumunda bırakılan bir grup belediye emekçisi, sabah saatlerinde Mağusa Belediyesi önüne çöp dökme girişiminde bulundu.

Sendikadan bağımsız bir şekilde gerçekleşen protestoya 30’dan fazla çalışanın katıldığı, çöp dökme girişiminin ise engellendiği öğrenildi.

ARTER’İN PROTESTO SAATLERİNDE “TOPLU KAHVALTIDA” OLMASI TEPKİ ÇEKTİ

Yeni yıla, cebinde para olmadan girmek durumunda bırakılan emekçilerin gerçekleştirdiği protesto sırasında, Belediye Başkanı İsmail Arter’in toplu kahvaltı etkinliğinde olduğunu gösteren bir sosyal medya paylaşımı ise büyük tepki topladı.

Söz konusu paylaşımda, belediye başkanının kahvaltıdaki fotoğrafıyla, maaş alamayan bir belediye emekçisinin buzdolabı olduğu söylenen bir görüntü karşılaştırılıyor.

ARTER: “BİR ŞEY DİYEMİYORUM, HAKLILAR… MAAŞLARINI PAZARTESİ ALABİLECEKLER”

Maaşlarını alamayan emekçilerle ilgili Kıbrıs Postası’nın sorularını yanıtlayan Belediye Başkanı İsmail Arter, “Bir şey diyemiyorum haklılar. Hoş olmayan bir hareketlilik yaşandı… Çalışanların 3’te 2’si ödenmiş durumda. Geriye kalanlar maaşlarını pazartesi alabilecek” dedi.

“AVANS ALMANIZA GEREK YOK DEDİLER, İŞLEMİ YAPMADILAR”

Yaşanan sıkıntıyı anlatan Arter, “sene sonu bütçesinde sıkını olabileceği” düşüncesiyle, yaklaşık 15 gün önce Belediye Meclisi’nin oybirliğiyle, bir sonraki ayın katkısından 1 buçuk milyon TL avans çekme kararı aldıklarını söyledi.

İlgili yazıyı Perşembe gün İçişleri Bakanlığı’na gönderdiklerini ve “13. Katkılar Cuma günü ödenecek, avans almanıza gerek yok” yanıtını aldıklarını ifade eden Arter, “Bu yüzden 1 buçuk milyon TL’lik avans için işlem yapmadılar” dedi.

“’13. KATKILAR CUMA GÜNÜ ÖDENECEK’ SÖZÜ YERİNE GETİRİLMEDİ”

“13. Katkılar Cuma günü ödenecek” sözünün yerine getirilmediğini ve bugün katkının ödenmediğini belirten Arter, yerel bir banka ile görüştüğünü, Pazartesi günü yatırılacak olan katkının göz önünde bulundurulduğunu ve belediyenin hesabına 1 milyon TL’nin aktarıldığını kaydetti.

“BANKA İLE GÖRÜŞME 11.30 SIRALARINDA GERÇEKLEŞTİ, BAZI HESAPLARA AKTARILMADA GECİKME YAŞANDI”

Söz konusu görüşmenin saat 11. 30 sıralarında gerçekleştiğini ve gecikme nedeniyle, bazı çalışanların hesaplarına maaşlarının yatırılamadığını söyleyen Arter, “Bu durum, İçişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’nın parayı verememesinden kaynaklanıyor” dedi.

Arter, “Bir şey diyemiyorum haklılar. Hoş olmayan bir hareketlilik yaşandı. Haklılar” ifadelerini kullandı.

ŞAHALİ: “ÇALIŞANLARIN YÜZDE 80’İ MAAŞLARINI ALAMADI”

Öte yandan, Yenidüzen gazetesine konuşan Mağusa Belediyesi Meclis Üyesi Erhun Şahali ise, işçilerin yüzde 80’inin maaşını alamadığını ve bazı bankalara az kaynak aktarılmasından dolayı çok az sayıda işçinin ödendiğini iddia etti.

Şahali, bu kapsamda maaş alamayan bazı işçilerin öfke patlaması yaşadığını ve belediye önüne çöp dökerek protesto gösterisi gerçekleştirdiğini söyledi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER