Zamlar vatandaşı perişan ediyor

banner3

Zamlar vatandaşı perişan ediyor

Kıbrıs Haber Özel

“Bira sütten daha ucuz!”

Dövizin başını alıp gittiği bir dönemde buna bağlantılı olarak yapılan zincirleme zamlar bir yana en fazla sıkıntıyı temel gıda maddelerine yapılan zamlar oluşturuyor.

Tüm ürünlere yapılan zamların ardı arkası kesilmezken temel gıda maddelerine de zam yapılması vatandaşı çileden çıkarttı.

Marketlerdeki fiyatların her geçen gün arttığı bu dönemde akaryakıtın ardından süt ve süt ürünlerine de zam gelmesiyle KKTC’de bira sütten ucuz konuma geldi.

Koop Süt, süt ve süt ürünleri zammın ardından 8,50 TL olan 1 litre sütün fiyatı 9,55 TL’ye yükselirken, 1 kilogram hellimin fiyatı da 25 kuruş zamlanarak, 73,25’ten 73,50 TL’ye çıktı. 1 kg hellimin fiyatı ise 73.25’ten 73.50 TL’ye yükseldi. Bu ürünlerin yanında taze kaşar, nor, delikli peynir, krem peyniri gibi çeşitli peynir ürünlerinin fiyatında da artış yaşandı. Buna göre 1 kg norun yeni fiyatı 19.43 TL, 1 KG delikli peynirin yeni fiyatı ise 129.68 TL oldu.

Çocuklara bira mı içirelim

Temel tüketim gıdası olan süt ve alkollü içki sınıfına gire biranın fiyat karşılaştırmasına göre biranın sütten ucuz olması göze çarpıyor.

KKTC’de en çok tercih edilen bira fiyatları 4.99 TL ile 7.99 TL arasında değişirken, 1 kutu pastörize süt ise biradan daha pahalıya satılıyor.

Bira 7.99 TL, süt 9.95 TL

Yapılan araştırmaya göre marketlerde en fazla satılan Efes Pilsen 25 cl fiyatı 4.99 TL, Efes 50 cc 8.49, Efes Malt şişe 7.99 TL, Miller 8.99 TL; 1 litre kutu pastörize sütün fiyatı ise 9.95 TL.

Yüzde 10 KDV'li temel tüketim maddesi olan süt, yüzde 20 KDV oranlı alkollü içki kategorisinde yer alan biradan daha pahalı hale geldi.

KKTC’de süte gelen zamla 1 kutu süt 9.95 TL’yi bulurken; 1 bira 4,99 ile 7.99 TL’den satılıyor.

Zamlar vatandaşı perişan ediyor

Her geçen gün ortaya çıkan zamlar birçok kişiyi ekonomik olarak sıkıntıya sokuyor.

Benzin ve tüp gazla birlikte temel gıda ürünlerinden birisi olan süt ve süt ürünlerine yapılan zam vatandaşın sabrını taşırdı, isyan ettirdi. Vatandaşlar, maaşlarının dövizin de her geçen gün aşırı olarak yükseldiği bu dönemde bu hayat pahalılığı karşısında yetersiz kaldığını belirterek, dilencilik yapacak noktaya geldiklerine vurgu yaptı.

Alkollü içeceklerin sütten daha ucuz olduğuna işaret eden vatandaşlar, “Süte ve süt ürünlerine gelen zamları görebilmeniz için tüm vatandaşlara sormanıza gerek yok. Marketlerdeki süt ve alkollü içecek dolaplarındaki fiyatlara bakmanız yeterli. Her şeye sürekli zam geliyor, bari çocuklarımıza verdiğimiz süte zam yapmasınlar” diye konuştu.

Süt ve süt ürünlerine gelen zamlara isyan eden vatandaşlar, hükümetin bu sorunu çözebilmek adına girişimde bulunmasını talep etti.

Kaynak : Kıbrıs Haber

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER