ÇMO: "Deniz suyu analizlerinin takipçisi olmaktan vazgeçmeyeceğiz!"

banner3

ÇMO Yönetim Kurulu yüzme suyu ve deniz suyu mikrobiyolojik analizlerinin yapılmadığını ve açıklanmadığını aktararak, sorunun çözülmesi adına başlattıkları girişimlerin sonuçsuz kaldığını belirtti. ÇMO, “Israrlı takiplerimiz sonucu yayımlanan analizler ise hiçbir şekilde kaygılarımızı gidermemiştir” ifadelerini kullandı.

ÇMO: "Deniz suyu analizlerinin takipçisi olmaktan vazgeçmeyeceğiz!"

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) tarafından yapılan açıklamada yüzme suyu ve deniz suyu mikrobiyolojik analizlerinin yapılmadığı/açıklanmadığı hususunda yapmış oldukları uyarıların üzerinden iki ayı aşkın süre geçtiğini belirtti.

Bu süre içerisinde odanın, sorunun çözülmesi için çeşitli girişimlerde bulunduğunu ancak tüm girişimler sonuçsuz kaldığını belirtilerek “Israrlı takiplerimiz sonucu yayımlanan analizler ise hiçbir şekilde kaygılarımızı gidermemiştir” ifadeleri kullanıldı. 

“AĞUSTOS AYINDA YAYINLANAN SONUÇLAR HAZİRAN AYINA AİT”

ÇMO tarafından yapılan açıklamada Ağustos ayında yayınlanan analiz sonuçlarının, Haziran ayına ait olduğunu iddia ederek henüz sonuçları çıkmayan bölgeler olduğunu da belirtti.  

Analiz sonuçları göz önünde bulundurulduğunda Escherichia Coli bakterisi iki noktada, 500 cfu/100ml olan yeterli kalite yüzme suyu değerinin iki katı üzerinde tespit edildiğini belirten ÇMO, “Halkımız zamanında bu sonuçlardan haberdar olmadığı için haziran ayında bahsi geçen yüzme sularını kullanan vatandaşlarımızın halk sağlığı bile bile tehlikeye atılmıştır” dedi.

Ayrıca aynı şekilde halkın denizlerimizi yoğun olarak kullandığı Temmuz ve Ağustos aylarının sonuçlarının da hala paylaşılmadığına dikkat çekildi.

“SAĞLIK BAKANLIĞI YAPILAN TESTLERİN DOĞRULUĞUNU KANITLAMALI”

ÇMO, Sağlık Bakanlığına çağrıda bulunarak, yapılan testlerin doğruluğu ve güvenilirliği konusundaki endişelere açıklık getirmeye davet etti.

Analizleri devam eden bölgelerin sonuçlarının geçerliliğinin düşündürücü olduğuna dikkat çekilirken “Mikrobiyolojik analizler yapılırken alınan numunelerin uzun süre bekletilmemesi, birkaç gün bekletilmek durumunda olsa bile doğru koşullarda bekletilmesi gerekmektedir” dile getirildi.

“ANALİZLERİ YAPABİLMEMİZ MÜMKÜN OLMADI”

ÇMO, pandemi sonrası deniz sezonu açılmadan analizlerin yapılması için uyarılarda bulunulduğunu fakat tüm uyarıların sonuçsuz kaldığını kaydetti.

Devlet Laboratuvarından başlayarak, birçok özel tıbbi laboratuvara yapmış oldukları başvuruların sonuçsuz kaldığını ifade edilen ÇMO açıklamasında, “37/1987 tarihli (Tıp Ve Kimya Laboratuvarları İle Radyasyon Kaynağı Kullanan Laboratuvarların Denetim Altında Çalıştırılmaları Hakkında) yasayla tıkanmıştır” ifadeleri kullanıldı.

“İŞBİRLİĞİNE AÇIĞIZ”

ÇMO tarafından yapılan açıklama, 'işbirliğine açığız' vurgusu yapılarak, şu ifadelerle sonlandırıldı:   

“Kamu Kurumu niteliği taşıyan bir meslek odası olarak, toplum sağlığı açısından çok önemli ve hassasiyet taşıyan bu konuda, gerek numune alım sürecinde gerekse analiz konusunda katkı koymak isteriz.”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER