Bilge Azgın: Yapay yamalı bohça hükümeti buraya kadar

banner3

Siyaset Bilimci Akademisyen Doç. Dr. Bilge Azgın, hükümetin istifasının ardından gidişatın ne yönde olacağı ve yapılması gerekenler hakkında Kıbrıs Haber’e özel açıklamalarda bulundu

Bilge Azgın: Yapay yamalı bohça hükümeti buraya kadar

Ada Basını Özel

Azgın: En uygunu teknokrat hükümet

Azgın açıklamasında, hükümeti ‘Yapay yamalı bohça hükümeti’ olarak nitelendirerek, ülke için en uygun formülün; daha önce Sibel Siber başkanlığında kurulan bir teknokrat hükümet formülü olabileceğini söyledi ve hükümetin bu zamana kadar iyi bile dayandığını belirtti. “Şimdi aklıselimle, geçici bir süre partizan olmayacak bir hükümet kurulabilir” diyen Azgın, demokratik meşruiyeti olan bir hükümete her açıdan çok fazla ihtiyaç olunduğunu söyledi.

“BAŞBAKAN OLARAK KURULTAYA GİTME İSTEĞİ”

Doç. Dr. Azgın, Ersan Saner’in, UBP’nin kendi öz iradesi ve parti içi demokrasisi ile seçilmiş birisi olmadığını ve Saner’in geçici dönem adamı olduğunu söyleyerek, UBP kurultayına Başbakan sıfatı ile gitmek istediğinden dolayı, süreci ötelediğini düşündüğünü belirtti.

VATANDAŞIN TAHAMMÜLÜ KALMADI

Doç. Dr. Azgın açıklamasının devamında şunları söyledi:

“UBP’nin bu süreçte yapması gereken, öncelikli olarak aklıselim ve demokratik bir şekilde kendi içerisinde ki kurultayı gerçekleştirerek, seçilecek olan başkan ile birlikte seçime girmesi olacaktır. Hükümetin esas ana gövdesi olan UBP’nin taban oyu ve demokratik meşruiyeti yok. Başbakan Yardımcısı Erhan Arıklı’nın, parti kurultayından %49 oy alan Bertan Saner partisinden kaçtı, diğer tarafta DP’den Fikri Ataoğlu’nun durumu ortada. Böyle bir zoraki, suni ve yapay şekilde ülkeyi yönetmeye çalışıyorlardı. Bugüne kadar bu hükümetin demokratik meşruiyeti sorgulanıyordu. En kısa sürede halk sandığa giderek demokratik iradesini kullansın ve yeni hükümetini ortaya koysun. İlk dönemler Ersan Saner, Temmuz-Ağustos gibi seçim yaparız demişti. Sonra fikir değiştirerek 2022’ye kadar zorlamaya çalıştı, ama olmadı. Aklı selim kişilerden oluşacak bir teknokrat bir hükümet, seçime kadar bu ülkeyi götürsün. Erken seçime kadar, bana göre geçmiş yıllarda Sibel Siber başkanlığında da uygulanan, partizan olmayan kişilerden oluşan bir teknokrat hükümetinin kurulması en mantıklısı. Aklı selim kişilerden oluşacak bir teknokrat bir hükümet, seçime kadar bu ülkeyi götürsün. Teknokrat Hükümeti ise ancak, Mecliste milletvekili bulunan 4-5 partinin bir araya gelerek ortak karar almasıyla oluşabilir. Ülkenin en çok ihtiyacı olan, uyumlu çalışabilen, içte parçalanması olmayan demokratik bir hükümettir. Pandeminin getirdiği çok büyük bir ekonomik kriz var ve insanların artık siyasete tahammülü kalmadı. Tek temennimiz, demokratik ve uyumlu bir hükümetin bu seçimlerde kurulması. İnsanlar artık kendi can derdinde ve ekonomik olarak yaralarını sarmaya çalışıyor. Halk zaten bu durum ne zaman bitecek diye bakıyordu. Halkın beklentisi; uzun vadeli, ara dönem olmayan ve ülkeyi gerçekten yönetebilecek bir hükümetin kurulması…”

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2021, 13:05

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER