Güney'de Azeri suikastçı depremi: 'Ortakları Kuzey'de iddiası

banner3

Rum polisi, çok sayıda yabancı elçiliklerin bulunduğu Engomi mahallesinde yaşayan ve İsrailli bir iş insanını hedef alan Azeri kiralık katilin ortaklarının Kuzey’de olduğunu iddia etti.

Güney'de Azeri suikastçı depremi: 'Ortakları Kuzey'de iddiası

Güney Kıbrıs’ta dün Rum polisinin büyük bir gizlilikle yürüttüğü Lefkoşa’daki operasyonda, Rus pasaportlu Azeri kökenli kiralık katil tutuklandı.

Rus, Fransız, Mısır ve Amerikan elçiliklerinin bulunduğu Lefkoşa’nın ünlü mahallesi Engomi’de susturuculu silahla yakalanan kiralık katilin İsrailli bir iş adamının peşinde olduğu iddia edildi. Kiralık katilin elektrikli scooter’la defalarca Kuzey’e geçtiği belirtildi.

SUSTURUCULU TABANCA İLE YAKALANDI

Larnaka Havalimanı’ndan Pazartesi günü Rus pasaportu ile Güney Kıbrıs’a gelen 38 yaşındaki Azeri suikastçının Rum polisi tarafından izlendiği, ülkeye girdiği Pazartesi gününden Çarşamba gününe kadar defalarca Lokmacı ve Ledra Sınır Kapısı’ndan Kuzey’e geçtiği iddia edildi.

HEDEFİ İSRAİLLİ BİR İŞ İNSANI

Polis dün düzenlediği operasyonda kiralık katilin hedefindeki İsrailli iş insanının Lefkoşa’da yaşadığı Engomi mahallesinde tutuklamayı başardı. Katilin kiraladığı araçta susturuculu tabanca ile çok sayıda mermi ve cephane ele geçirdi.

OPERASYON GİZLİLİKLE YÜRÜTÜLÜYOR

Rum haber kaynakları operasyonun büyük bir gizlikle yürütüldüğünü, kiralık katilin isminin basına açıklanmadığını duyurdu. Hedefte yar alan isim de gizli tutuluyor.

Rum polisi Kuzey’e kiralık elektrikli scooterla geçen Azeri adamın, Kuzey’de ortakları olabileceğinden şüpheleniyor.

SCOOTER’LA DEFALARCA KUZEY’E GEÇTİ

İddiaya göre Larnaka Havalimanı’ndan pazartesi günü Ada’ya giriş yapan Azeri kiralık katil, önce araba kiralayarak Lefkoşa’ya geldi. Ardından da bir elektrikli scooter kiralayarak Lokmacı Sınırı Kapısı’ndan KKTC’ye geçti. Günü birlik Kuzey’e geçen katil bunu defalarca tekrarladı.

“ORTAKLARI KUZEY’DE” İDDİASI

Rum polisi de bu süreçte kiralık katili izliyordu. Katil son olarak Çarşamba günü katilin hedefindeki ismin yaşadığı ve Rus, Fransız, Mısır ve Amerikan elçiliklerinin bulunduğu Lefkoşa’nın ünlü mahallesi Engomi’ye gitti. Katil arabasını park ettikten sonra ise operasyonla yakalandı.

Rum basın kaynaklarına göre, Rum polisi Azeri kiralık katilin ortaklarının Kuzey’de olduğunu düşünüyor.

Hedefteki isim ise uluslararası ticaretle uğraşan İsrailli bir iş insanı.

İRAN PARMAĞI İDDİASI

İsrail basınına göre, İran'ın Güney Kıbrıs'ta yaşayan İsailli iş insanlarını yönelik bir "süikast listesi" bulunuyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER