Hristodulidis, Türkiye'nin 'Akıncı'sız diyalog' teklifini doğruladı, öneriyi 'komik' olarak niteledi

banner3

Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Türkiye'nin Kıbrıslı Türkler ve Rumlar arasında bir diyalog başlaması için teklifte bulunduğunu ancak bu diyaloğun Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı olmadan başlamasını, onun yerine Dışişleri Bakanı Kudret Özersay'ın yer almasını istediği iddia edilen haberi Kıbrıs Postası'na doğruladı.

Hristodulidis, Türkiye'nin 'Akıncı'sız diyalog' teklifini doğruladı, öneriyi 'komik' olarak niteledi

Kıbrıs Postası - TÜNAY MERTEKÇİ

Kıbrıs Postası - ULAŞ BARIŞ

Gazetemize iddiayla ilgili açıklama yapan Hristodulidis, söz konusu haberi doğrularken Türkiye'nin yaptığı diyalog teklifini komik olarak niteledi.

Hristodulidis, "Türkiye'nin önerisi komik ve ne yazık ki Kıbrıslı Türkleri siyasi menfaatlere hizmet etmek için, aynı zamanda yasadışı eylemleri haklı çıkarmak için de kullanmaya çalışıyor" ifadelerini kullandı.

Rum Dışişleri Bakanı, bugün yaptığı açıklamada, geçtiğimiz hafta sonu Berlin'de yapılan Türkiye-Almanya-Yunanistan arasındaki toplantıda, Türkiye'nin adada yeni bir diyalog başlatılmasını önerdiğini ancak bu süreçte Kıbrıslı Türkler adına Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın değil, yerine Dışişleri Bakanı Kudret Özersay'ın yer alması gerektiğini iddia etmişti. Rum Bakan, konu hakkında AB'li diplomatlardan da teyit aldığını sözlerine eklemişti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER