Rum Meclisi, East-Med projesini onayladı ancak muhalefet çekince koydu

banner3

Bugün toplanan Rum Temsilciler Meclisi, geçtiğimiz Ocak ayında İsrail-Kıbrıs Cumhuriyeti ve Yunanistan arasında imzalanan tartışmalı East-Med projesini onayladı. Ancak toplantıda muhalfet partilerinin bazılarının projeye çekince koyması dikkat çekti.

Rum Meclisi, East-Med projesini onayladı ancak muhalefet çekince koydu

Toplamda 1900 kilometre olan ve 6 milyar avro bütçeli projenin 2 milyarlık kısımının maliyetini AB karşılayacak. Proje, geçtiğimiz Mayıs ayında da Rum Bakanlar Kurulu tarafından da onaylanmış ve meclise gönderilmişti.

Projeye göre İsrail açıklarından başlayacak olan boru hattı orada ada açıklarına sonra da Yunanistan üzerinden Avrupa'ya ulaşacak. Projenin orijinal taraflarından olan İtalya, Ocak ayında projeyi imzalamaktan vazgeçmiş, bunun yerine Yunanistan ile kendi arasında Posedion adı altına yeni bir proje anlaşması yapmıştı. Ancak proje yine de İtalya'yı dışlamıyor. Buna göre, İtalya, proje şartları yerine getirildiği zaman imza atıp, Yunanistan ile arasındaki hattı faaliyete geçirecek.

Öte yandan projenin onaylandığı meclis toplantısında kimi muhalefet partileri onay hakkında çekincelerini ortaya koydular.

Buna göre Ana Muhalefet Partisi AKEL adına bir konuşma yapan George Lukuadis, projenin ilk fikir babasının merhum başkan Dimitris Hristofiyas olduğunun altını çizerek, projenin mecliste onaylanmasının yapılıp bittiği anlamına gelmediğini ifade etti. Lukuadis, bunun projenin ön aşaması olduğunu hatırlatarak konunun ekonomik maliyet, fizibilite gibi sorunlarının yanı sıra, siyasi yönden de sorunlu olduğunu dile getirdi.

Vatandaşlar İttifaki Başkanı George Lilikas da yaptığı konuşmada, projenin 'sürüdürlebilir' olup olmadığı konusunda ciddi şüpheler olduğunu belirtti.

Kıbrıs Postası - ULAŞ BARIŞ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER