11 bin hasta incelendi: 3. doz Delta varyantına karşı koruyor mu?

banner3

Korona salgını halen dünya gündeminin birinci maddesi olmaya devam ederken, üçüncü doz aşılarla ilgili tartışmalar da sürüyor.

11 bin hasta incelendi: 3. doz Delta varyantına karşı koruyor mu?

İsrail’de yapılan yeni bir araştırmada, Pfizer&BioNTech aşısının üçüncü dozunun Delta Varyantı bulaşan hastalarda, virüs yoğunluğunu azalttığını ortaya koydu.

İsrail Teknoloji Enstitüsü ve Maccabi Araştırma ve İnovasyon Merkezi’nin ortak çalışmasına göre, üçüncü doz Aşı Delta varyantına yakalanan hastalardaki virüs yükünü dört kat azaltıyor ve virüse karşı ciddi bir koruma sağlıyor.

Virüs yükünün daha az olmasının ise bulaş oranını azalttığı belirtiliyor.

Araştırmada incelenen üçüncü doz aşıların, ikinci dozdan kısa bir süre sonra uygulandığı bildirildi.

Araştırmaya katılan 11 bin hastanın, hiç aşılanmayanlar, iki doz aşı alıp 6 ay içinde Delta varyantına yakalananlar ve hatırlatma dozu alanlar şeklinde üç gruba ayrıldığı belirtildi.

Araştırma ekibinde yer alan Tel Aviv Üniversitesi’nden uzmanlar “Aşının etkinliği zamanla azalıyor ve 6 ayın sonunda hastalardaki virüs yükü bir hayli çoğalıyor” diye konuştu.

Ülkenin önde gelen gazetelerinden Haaretz, 11 bin kişi üzerinde gerçekleştirilen çalışmanın, bağımsız araştırmadan geçeceğini söyledi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER