Avrupa’nın Kanserle Mücadele Planı

banner3

Avrupa Komisyonu tarafından, 28 Mayıs 2021 Cuma günü düzenlenen "Avrupa’nın Kanserle Mücadele Planı” konulu webinarda kanserin önlenmesi, tedavisi ve bakımı için oluşturulan yeni AB yol haritası ele alındı. Zoom platformunda düzenlenen etkinlik, AB Bilgi Merkezi'nin Facebook sayfasından canlı olarak yayınlandı.

Avrupa’nın Kanserle Mücadele Planı

Etkinlikte, Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği Başkanı Ierotheos Papadopoulos yaptığı açılış konuşmasında Avrupa’nın Kanserle Mücadele Planı’nın önemine değindi ve şöyle konuştu: “Avrupa Kanserle Mücadele Planı, Avrupa Komisyonu Başkanı von der Leyen’in 2020 yılının Kasım ayında sunduğu Avrupa Sağlık Birliği’nin temel unsurlarından birisidir. Plan, daha güvenli, daha dirençli ve hazırlığını daha iyi yapmış bir Avrupa Birliği çağrısı yapmaktadır. Bu Plan ile önlenebilir kanser vakalarını önlemeyi amaçlıyoruz. Unutmamalıyız ki, bütün kanser vakalarının yaklaşık %40’ı önlenebilir vakalardır. Kanserle Mücadele Planı, istihdamdan eğitime, sosyal politika ve eşitliğe, pazarlama, tarım, enerji, çevre ve iklimden, ulaştırma, uyum politikasına ve vergilendirmeye kadar farklı politika alanlarını da kapsayan eylemlerle desteklenecektir. Bu Plan'ın başarısını gerçek anlamda yapılacak ortaklıklar ve işbirliği sağlayacaktır.“ Avrupa Halk Sağlığı Derneği, Kronik Hastalıklar Birimi Başkanı Prof. Julian Mamo, AB'nin Kanserle Mücadele Planı kapsamında, kanserin önlenmesinden kanser tedavisi gören ve kanseri atlatan kişilerin yaşam kalitesine kadar, hastalığın tüm evrelerinde en fazla değer katabilecek eylemleri ne şekilde ele alacağını açıklayan bir sunum gerçekleştirdi. Ardından, Imperial College Londra’dan Kanser Biyolojisi ve Nörobiyoloji Emeritus Profesörü Mustafa B A Camgöz, bu yeni planın ortaya koyduğu yeni yol haritası kapsamında çıkış noktası olarak yeni teknolojiler, araştırma ve yeniliklerle, kanserin önlenmesi, tedavisi ve bakımı ile ilgili yeni tedaviler ve entegre yöntemler konusunda bilgi paylaştı.

Kanser, tedavi gören hastaların ve hasta yakınlarının yaşamlarını ciddi şekilde etkilemesinin yanı sıra sağlık sistemlerimiz, ekonomimiz ve genel olarak toplum üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Kesin bir önlem alınmazsa, 2035 yılına kadar kanser vakalarının yaklaşık %25 oranında artacağı tahmin ediliyor ve bu da kanseri AB içerisinde en önemli ölüm nedeni yapıyor. Ayrıca, COVID-19 pandemisi tedaviyi aksatarak, tanı ve aşılamayı geciktirerek ve ilaçlara erişimi etkileyerek kanser tedavisi ve bakımı üzerinde ciddi bir etki yarattı.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2021, 16:08

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER