Uzmanlar uyardı: Koronavirüs aşısı obezlerde etkili olmayabilir

banner3

Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, uzmanlar, daha önce yapılan araştırmaların grip ve Hepatit B aşısının obezlerde daha az etkili olduğunu gösterdiğine işaret ederek, benzer durumun koronavirüs aşısı için de geçerli olabileceğini belirtiyorlar.

Uzmanlar uyardı: Koronavirüs aşısı obezlerde etkili olmayabilir

Bir grup sağlık uzmanı, obezite hastalığının aşının görevini yapmasını engellediğini belirterek, Koronavirüs için geliştirilecek aşıların obez bireyler üzerinde etkili olmayabileceği hususunda uyardı.

Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, uzmanlar, daha önce yapılan araştırmaların grip ve Hepatit B aşısının obezlerde daha az etkili olduğunu gösterdiğine işaret ederek, benzer durumun Koronavirüs aşısı için de geçerli olabileceğini belirtiyorlar.

İngiltere’nin Birmingham kentinde bulunan Alabama Üniversitesi’nden Biyokimya ve Moleküler Genetik Bölümü Yardımcı Doçent Dr. Chad Petit, “Aşının işe yaramayacağını söylemiyoruz. Ancak bunun obezler üzerinde büyük ölçüde etkili olmayacağını düşünüyoruz. Geçmişte uzmanlar, aşı sonrası obez yetişkinlerdeki bağışıklık yanıtın oldukça zayıf olduğunu gözlemledi” diye konuştu.

Ancak obezite bağışıklık yanıtını artırır ve aşırı inflamasyona yol açar. Bu durum ise vücudun virüs ve bakterilerle mücadelesini olumsuz etkiler.

Obezite, Tip 2 Diyabet, inme, kalp krizi ve hatta bazı kanser türleri de dahil olmak üzere birçok kronik sağlık koşulları için bir risk faktörü olarak bilinir.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER