AB yetkilisi: AB, Cenevre’de olacak

banner3

Avrupa Birliği önümüzdeki ay Kıbrıs’la ilgili Cenevre’de yer alacak olan 5+1 gayri resmi toplantıda hazır bulunmak konusunda ısrar ederken, Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye buna karşı çıkıyor. Kıbrıs Rum tarafı ise AB’nin etkin katılımından yana bir duruş sergiliyor. Üst düzey bir AB yetkilisi, önümüzdeki pazartesi Dışişleri Konseyi (FAC) öncesinde Brüksel’de düzenlenen basın toplantısında, AB’nin hem Cenevre’deki ilk safhada hem de derinlemesine müzakerelerin gerçekleşeceği bir sonraki safhada yer alacağını söyledi.

AB yetkilisi: AB, Cenevre’de olacak

Kıbrıs Haber Ajansı (KHA) muhabiri tarafından sorulan soru üzerine, üst düzey AB yetkilisi “AB, Cenevre’de olacak. Crans Montana’daki statüsüyle de sonraki müzakerelerde de yer alacak. Bu, nettir ” dedi.

Üst düzey AB yetkilisi, “Kıbrıs sorunu en zor diplomatik konulardan biri, ama çözüm ne olursa olsun, AB’de bulunan bir ada ile birlikte uygulanacak. AB müktesebatına sahibiz ve orada olmamız mantıklı bir durumdur “diye konuştu.

Pazartesi günkü Bakanlar Toplantısı’nın konularından birinin, Türkiye olduğunu anlatan yetkili, “Konsey’de üye ülkeler arasında Türkiye konusunda her zamankinden daha fazla birlik var” dedi. Türkiye ile olan ilişkiyi “zor bir ilişki” olarak nitelendiren AB yetkilisi, ancak Türkiye’nin eylemlerinin ortamı iyileştirdiğini kaydetti. AB yetkilisi, Yüksek Temsilci’nin, Türkiye ile ilişkilerini içişlerinde, göçmenlik, üye ülkelerle ilişkiler, AB ile ilişkilerde doğru yola sokmayı planladığını belirterek, aday ülke olan Türkiye’nin, sadece bölgesel güç değil, kilit ülke olduğunu kaydetti.

TÜRK TARAFI AB’Yİ CENEVRE’DEKİ TOPLANTIDA İSTEMİYOR
Türk tarafı, AB’nin müzakerelerin bir parçası olmadığı, Cenevre’deki toplantıya da AB taraf olmadığı için yer almaması gerektiği, ancak müzakerelerin başlaması halinde, AB’nin gözlemci statüsünde katılabileceği görüşünü benimsiyor.

KIBRIS RUM TARAFI, AB’NİN CENEVRE’DE ETKİN OLMASINDAN YANA
Kıbrıs Rum tarafı ise Cenevre’deki toplantıya AB’nin etkin katılımının sağlanmasını istiyor. Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastasiadis, AB’nin, Cenevre’deki konferansta yer alması ve üzerinde anlaşmaya varılan çerçevedeki müzakere sürecinin yeniden başlamasına katkı koyması gerektiğini inancını taşıyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER