Sosyal medyada büyük tartışma: ‘TikTok kapatılsın!’

banner3

Twitter üzerinde binlerce kullanıcı, TikTok kapatılsın etiketiyle yeni bir eylem başlattı. Çocuklarını düşünen çoğu ebeveyn de aynı görüşte.

Sosyal medyada büyük tartışma: ‘TikTok kapatılsın!’

Çinli teknoloji şirketi ByteDance’in 2016 yılında piyasaya çıkarttığı TikTok, son yıllarda popülerliğini epey artırdı. Özellikle çocuklar ve gençler tarafından aktif kullanılan uygulama hakkında ebeveynler oldukça endişeli. Ailelerin Twitter Zula Mobile hileli apk üzerinden başlattığı TikTok kapatılsın kampanyasına, pek çok ünlü isim destek veriyor.

Medya inceleme şirketi NewsGuard’ın yaptığı araştırmalara göre, TikTok 13 yaşının altındaki çocukların karşısına aşı karşıtı ve Covid–19 hakkında yanıltıcı bilgiler içeren videoları gösteriyor. Benzer şekilde pek çok araştırma şirketi, platformun daha fazla izlenme getirdiği gerekçesiyle karşı çıktığını söylediği şeyleri görmezden geldiği belirtiliyor.

‘Öğretmenini tokatla!’ akımına karşı ailelerden TikTok kapatılsın talebi

Geçtiğimiz günlerde TikTok üzerinden başlatılan öğretmenini tokatla akımı sebebiyle ABD’de Covington Lisesi öğrencisi 18 yaşındaki Larianna Jackson, 64 yaşındaki fiziksel engelli İngilizce öğretmenini darp ettiği videoyu platforma yükledi. Dünyanın pek çok ülkesinde bu akım çocuklar tarafından takip edildi. Ülkemizde de bu durumun yaşanmasından korkan aileler, bir an önce TikTok’un kapatılmasını talep ediyor.

TikTok gerçekten çocukları mı hedef alıyor?

ByteDance aslında uygulama içerisinde, toplumu yanlış yönlendirecek hatalı bilgiler ve akımlarla mücadele eden ekipleri olduğunu söylüyor. Üstelik 13 yaşın altındaki çocukların uygulamaya sadece kısıtlı erişimle kayıt olmalarına olanak sağlıyor. Ancak yapılan araştırmalar, 9 ile 13 yaş arasındaki çocukların kolayca uygulamayı kandırarak üye olabildiklerini ortaya çıkarttı.

Üstelik bir diğer suçlamada akademisyenlerden geldi. Örneğin Illinois Üniversitesinden Dr. Katrine Wallace Insider’a verdiği röportajda, TikTok’un konuyla alakalı çalışan ekiplerinin kasti olarak çok yavaş davrandığını söyledi. İddiaya göre bir video eğer trendler listesine girmiş ve milyonlarca insan tarafından izleniyorsa, hatalı bilgiler ve kötü örnek oluşturacak şeyler barındırıyor olsa bile uygulama uzunca bir süre müdahale etmiyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER