ABD'nin silah ambargosu kararı...

banner3

ABD'nin Rumlara silah ambargosunu kaldırması kararına Türkiye'den çok sert tepki geldi. Söz konusu karara karşı somut adımlarla cevap vereceklerini belirten Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Madem tırmanma istiyorsunuz Ada'da, biz de gereğini yapacağız" dedi.

ABD'nin silah ambargosu kararı...

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Rumlara silah ambargosunu kaldıran ABD'ye çok sert tepki gösterdi.

Bakan Çavuşoğlu "ABD'nin bu kararına somut adımla cevap vereceğiz. Madem tırmanma istiyorsunuz Ada'da, biz de gereğini yapacağız" ifadelerini kullandı.

“Hakların korunmasına devam edeceğiz”

"Garantör ülke olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ve Kıbrıslı Türklerin haklarını savunmak zorundayız" diyen Çavuşoğlu, "Oradaki Türk kardeşlerimizi korumak ve kollamak bizim hakkımızdır. Herkes 1974’leri konuşuyor ama bizim 1974’e kadar o ada da ne oldu. Artık o günlere dönülmesine müsaade etmeyiz" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin her zaman Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin haklarını koruduğunu ifade eden Çavuşoğlu, hakların korunmasına devam edileceğini vurguladı.

Konuşmasının devamında, ABD'nin Güney Kıbrıs'a silah ambargosu kararını kaldırmasına da değinen Çavuşoğlu, çok sert ifadeler kullandı.

“Kara para aklamada önde gelen ülkelerden birisi…”

ABD'nin silah ambargosu kararındaki en temel nedenin Rum tarafının kara para aklamada en önde gelen ülkelerden biri olması olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, "Neymiş efendim, son zamanlarda kara para aklama konusunda Rum kesimi ABD ile işbirliği yapmış. ABD, Rumlarla kara para aklama konusunda işbirliği yapmış olabilir. Elimde net veriler olmadığı için tam bir şey söylemeyeceğim. Ama bunun karşılığı Rum tarafının ABD’den silah alınmasına izin vermek mi olması lazım?" dedi.

“ABD denge politikasından uzaklaştı”

ABD’nin yıllardır denge politikası uyguladığını dile getiren Çavuşoğlu, ABD'nin son 2 yılda bu politikadan uzaklaştığını kaydetti. Amerika'yı defalarca uyardıklarını belirten Çavuşoğlu ABD’nin bu son kararla denge politikasını tamamen bozuğunu ve Rum yanlısı olduğunu gösterdiğini ifade etti.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde gerekli tüm tedbirleri aldıklarını dile getiren Çavuşoğlu, özellikle bu karardan sonra adada silah ve teçhizat anlamında ne gerekiyorsa takviye edeceklerini vurguladı.

“Her türlü adımı atacağız”

"ABD’nin bu kararına somut adımla cevap veriyoruz" diyen Çavuşoğlu, "Madem tırmanma istiyorsunuz biz de gereğini yapacağız. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ve Kıbrıs Türk’ünü korumak için her türlü adımı atacağız" dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER